پشتیبان‌گیری و تغییر سیستم‌عامل

پیش از تغییر سیستم‌عامل یک گوشی هوشمند لازم است که از تمامی اطلاعات آن نسخه پشتیبان تهیه شود. این نسخه پشتیبان کمک می‌کند که اطلاعاتی مانند پیامک‌ها و تماس‌ها قابل انتقال به سیستم‌عامل جدید باشند. همچنین با پشتیبان‌گیری از رام اصلی گوشی امکان بازگردانی سیستم‌عامل قدیمی و اطلاعات آن در صورت بروز هر گونه مشکل در تغییر سیستم‌عامل، وجود خواهد داشت.

اقداماتی که پیش از تغییر سیستم‌عامل یک گوشی هوشمند که دارای اطلاعات است پیشنهاد می‌شود، به این شرح هستند:

  • پیامک‌ها: کاربران معمولا تمایل دارند که پیامک‌های گوشی خود را در سیستم‌عامل جدید نیز داشته باشند. برای پشتیبان‌گیری از پیامک‌های یک گوشی پیشنهاد می‌شود که ابتدا برنامه Silence روی گوشی نصب شود و با استفاده از آن یک نسخه پشتیبان از پیامک‌های کاربر ایجاد شود. دقت شود که نسخه پشتیبان ایجاد شده رمز نشده باشد (به قالب متن آشکار باشد).
  • فایل‌ها: فایل‌های مهم برای کاربر به ویژه عکس‌ها، دانلودها، آهنگ‌ها، ویدئوها، اسکرین‌شات‌ها و رکوردینگ‌های صوتی و تصویری با استفاده از اتصال USB ذخیره‌سازی شوند.
  • یادداشت‌ها: معمولا گوشی‌ها دارای یک برنامه یادداشت پیش‌فرض هستند که برخی کاربران در این برنامه‌ی یادداشت اطلاعات مهمی را ذخیره نموده‌اند. باید برنامه‌های یادداشت موجود روی گوشی حتماً با دقت بررسی شده و اطلاعات آن‌ها به طرز مناسب پشتیبان‌گیری شود.
  • واتس‌اپ: واتس‌اپ پیام‌ها را به صورت رمزنگاری شده ذخیره‌سازی می‌کند و به همین دلیل حتماً باید یک نسخه پشتیبان از پیام‌های آن تهیه شود. این کار از برنامه واتس‌اپ و بخش گفتگوها > پشتیبان‌گیری گفتگو ممکن است. پس از این اقدام تمامی فایل‌های پوشه WhatsApp گوشی را پشتیبان‌گیری نمایید. سپس می‌توانید این فایل‌ها را به گوشی دیگر منتقل کرده در نصب جدید واتس‌اپ، از امکان Restore استفاده نمایید. برای توضیحات بیشتر این راهنما را مشاهده نمایید.
  • فهرست برنامه‌ها: پیشنهاد می‌شود فهرستی از برنامه‌های نصب شده‌ی کاربر تهیه شود و با بررسی آن‌ها به کاربر هر گونه مشکل یا عدم تطابق آن برنامه‌ها در سیستم‌عامل جدید، اطلاع‌رسانی شود. همچنین تمامی برنامه‌هایی که دارای حساب نبوده و تمامی اطلاعات‌شان به صورت ابری ذخیره‌سازی نمی‌شوند باید به نحو مقتضی پشتیبان‌گیری شوند و در غیر این صورت اطلاعات مربوطه از دست می‌روند.
  • سابقه مرورگر: در صورت نداشتن حساب مرورگر منتقل نمی‌شود.
  • سابقه تماس: منتقل نمی‌شود.